RH Drone |  Drone Teknik servis Dji Servis Tamir Onarım Bakım Satış Yedek Parça

DRONELERDE FİLTRELER

DRONELERDE FİLTRELER

Öncelikle size dronelerde  en çok kullanılan 3 filtre(ND4-ND8-ND16) hakkında detaylı bilgi vererek konuya giriş yapacağız .

Lenslerde kullanılan filtreler nelerdir ve ne amaçla kullanılır öncelikle bu sorulara cevap bulalım. 

Filtre:Kameraların objektiflerinin önüne konulan saydam veya yarı saydam malzemeye filtre denir.

1)UV (ULTRA VİOLE) FİLTRELER

Gözle göremediğimiz mor ötesi ışınların objektifimizden geçip sensöre ulaşmasını engelleyen bir çeşit mercektirler.Fotoğrafa etkileri çok az veya hiç yoktur. Gözle görülür bir etki yaratmamaktadırlar. Ayrıca pozlamayı da etkilemezler.  Bu filtrelerin amacı lensi tozdan veya herhangi bir darbe sonucu kırılmasından korumaktır.

Otomatik alternatif metin yok.

UV filtreleri seçerken dikkat etmemiz gereken bir hususta fiyatıdır.Satın alacağınız ucuz bir filtre lensi darbe sonucu oluşacak hasardan veya tozdan lensi koruyabilir fakat fotoğraf üzerinde olumsuz sonuçlar yaratacaktır. Üstelik çoğu zaman bu durumu farkedemeyiz bile bu nedenle kaliteli bir UV filtre kullanmak çok önemlidir. Bu konuda çeşitli markalar bulunmaktadır tercihine kalmış.

2)ND FİLTRELER 

Filtreler arasında hak ettiği değeri görmeyen bi filtre varsa bu şüphesiz ND Filtrelerdir.Dışarıdan bakınca soluk ,siyah-gri cam parçası sonuçta ne bir renk veriyor ne de bir parıltı efekti sadece koyu renkli .Peki bu ND filtre ne işe mi yarıyor ?Kimi zaman gimballerdeki arıza veya titreşim durumlarında görüntüde jello efekti oluşur.Bu istenmeyen durumun önüne geçmek adına kullanılır.Asıl amacı bu olmamakla birlikte görüntüyü polarize etmek amaçlı kullanılır. Daha kontraslı,keskin ve parlamaların minimum olduğu görüntüler elde etmek için kullanılır. Dronelerde en çok kullanılan ND filtrelerdir ve ND4 ND8 ND16 yaygın kullanılan filtrelerdir.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü ve açık hava

ND çeşitleri nedir ve ne zaman kullanılır 

Görüntünün olası içeriği: yazı