RH Drone |  Drone Teknik servis Dji Servis Tamir Onarım Bakım Satış Yedek Parça

Patlayıcı tespit eden drone

Patlayıcı tespit eden drone

Her geçen gün Drone'larla ilgili yeni gelişmeler ve yeni haberler çıkıyor.Drone kullanım alanları bu teknolojik gelişmelere  göre de oldukça ileri bir seviyeyi gelmiş bulunmakta.İşte bu son gelişmelerden biri de patlayıcıları uzaktan tespit etmesi planlanan bir drone sistemi.

 İsrailli bir firma Drone araçları ile patlayıcıları uzaktan tespit etmeyi hedefliyor.Laser Detect System (LDS) Ltd. adındaki firma, geliştirdiği SpectroDrone ile belirli bir mesafeden patlayıcıları, zararlı materyalleri ve uyuşturucu maddeleri tespit edebiliyor. SpectroDrone ve LDS geçmiş hafta Tel Aviv’de yapılan bir fuarda tanıtımını gerçekleştirdi.

LDS firması Drone modelinin gövdesini çok sayıda elektro optik bileşenlerle donatmış. Böylece farklı dalga boyları yayabilen bir lazer kaynağı ortaya çıkmış. Ayrıca lazer tabanlı mesafe ölçer ve yüksek çözünürlüklü kameralar da kullanılmış.Patlayıcı, farklı formlarda zararlı maddeler, uyuşturucu vb. pek çok unsuru algılayabiliyor. Yerden 3 km yukarıda uçtuğu için de yaban hayatına karşı bir tehdit oluşturmuyor. Önümüzdeki dönemde Airobotics ortaklığı ile patlayıcı tespit Drone’larının üretimine ve satışına başlanacak.